Ο Σπάρτακος Κιτίου στέφθηκε Κυπελλούχος Μικρών Κατηγοριών που διεξήχθη στο στάδιο «Α. Παπαδόπουλος» αφού επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 (1-1 η κανονική διάρκεια) επί του Κούρη Ερήμης.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Ο τελικός ήταν αφιερωμένος στο Σύνδεσμο Αυτισμού Κύπρου με σύνθημα 'A Goal For Inclusivity'

Το σκορ άνοιξε ο Κούρης στο 28ο λεπτό με δυνατό σουτ ο Ραφαήλ Γεωργίου. Ο Σπάρτακος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Θεόδωρο Χατζηαντώνη στο 84ο λεπτό.

Το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση και τελικά ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι, όπου επικράτησε ο Σπάρτακος με 4-2.

Σπάρτακος - ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς 1-1
ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς - Σπάρτακος 0-0 (2-3 πεν.)

Το LIVE:

- Ο Βουτσκίδης είναι εύστοχος για το 2-4 και ο Σπάρτακος είναι Κυπελλούχος Μικρών Κατηγοριών!

- Μειώνει σε 2-3 ο Κούρης με τον Κυριάκου

- 1-3 για τον Σπάρτακο με τον Πιτταρά!

- Δοκάρι από τον Κωνσταντινίδη και δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον Κούρη

- Ψύχραιμος ο Χατζηαντώνης και 1-2 για τον Σπάρτακο

- Εκτελεί δυνατά με το αριστερό ο Αντωνίου και 1-1 για τον Κούρη

- Εύστοχος ο Κάτζης, 0-1 ο Σπάρτακος

- Άστοχος ο Ραφαήλ Γεωργίου, χαμένο πέναλτι για τον Κούρη!

ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ - Πάμε πέναλτι!

109' Ευκαιρία με τον Πιτταρά για τον Σπάρτακο, άστοχο το σουτ του από κοντά.

Έναρξη 2ου μέρους της παράτασης

Έναρξη της παράτασης

Τέλος της κανονικής διάρκειας.

90+3' Τρομερή επέμβαση του Στρατηλάτη σε δυνατό σουτ του Αντωνίου.

83' ΓΚΟΛ για τον Σπάρτακο και 1-1!  Ο Χατζηαντώνης με διαγώνιο σουτ από αριστερά εκτός περιοχής νίκησε τον Πιερή και ισοφάρισε.

64' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στρατηλάτης.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

39΄ΔΟΚΑΡΙ για τον Σπάρτακο! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πιτταρά, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

28' ΓΚΟΟΛ για τον Κούρη Ερήμης και 1-0. Ο Γεωργίου με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Στρατηλάτη.