Με «χρυσό» σκόρερ τον Σούτο στο 9ο λεπτό, ο Οθέλλος έφυγε με το πολύτιμο τρίποντο από την Περιστερώνα, επικρατώντας της Δόξας με 0-1 και την προσπέρασε, ανεβαίνοντας στους 23 πόντους και μειώνοντας στο -5 από την Καρμιώτισσα.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα της Αθηαίνου διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για ανατροπή σκηνικού και παραμονή στην κατηγορία, ειδικά αν η Λεμεσιανή ομάδα δεν κερδίσει αύριο τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος».

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έμειναν στους 22 πόντους, έπεσαν στην προτελευταία θέση και... εύχονται να μην κερδίσει η Καρμιώτισσα, για να μην αυξηθεί η μεταξύ τους διαφορά στους 9 βαθμούς, γιατί σε αυτή την περίπτωση ουσιαστικά θα... αποχαιρετήσουν από τώρα την κατηγορία, αφού θα ελπίζουν μόνο σε ένα «θαυμα».

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ομάδα της Κατωκοπιάς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε την κατοχή μπάλας και προσπάθησε να πιέσει, αλλά σε μία αντεπίθεση στο 9΄ δέχθηκε το γκολ από τον Σούτο.

Ένα τέρμα που αποσυντόνισε τους γηπεδούχους και έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έψαξαν το δεύτερο γκολ, αλλά υστέρησαν στην τελική προσπάθεια, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν αντίδραση μετά το... σοκ του 0-1, έκαναν αρκετά λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή, είχαν προβλήματα τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά και είχαν για κορυφαίο παίκτη τους τον τερματοφύλακα Αντωνίου, που ήταν ο λόγος που παρέμεινε το σκορ στο 0-1.

Στην επανάληψη, η Δόξα βελτιώθηκε μετά και τις αλλαγές που έγιναν από τον Γιώργο Πετράκη, έλεγξε το ρυθμό και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο... «άγγιξε» στο 65΄ με τον Τραϊτσέφσκι.

Από την άλλη, ο Οθέλλος έδωσε έμφαση στο ανασταλτικό κομμάτι για να κρατήσει το προβάδισμα του και τα κατάφερε, ενώ απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις για το 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο και καθοριστικό για τη συνέχεια διπλό, ενώ οι γηπεδούχοι δέχθηκαν οδυνηρή ήττα και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν φέτος το... «μοιραίο».

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

90΄+3΄ Κεφαλιά του Πούριτς, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

85΄ Κίτρινη στον Ναρντίνι.

81΄ Σουτ του Μπραμπίγια εντός περιοχής, νέα απόκρουση από τον Αντωνίου.

71΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο για το 0-2, ο Σούτο έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά κίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε, κρατώντας το 0-1.

65΄ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα με τον Τραϊτσέφσκι, ο οποίος έκανε την κεφαλιά από θέση βολής, αλλά αστόχησε!

55΄ Κίτρινη στον Πούριτς.

53΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, λίγο έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για τη Δόξα.

37΄ Κίτρινη στον Χάρη Κυριάκου για δυνατό φάουλ στον Πιχ.

36΄ Διαγώνιο σουτ του Κατσιατή από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Αντωνίου.

35΄ Κεφαλιά από τον Γιάνσεν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

34΄ Γύρισμα του Σούτο στην περιοχή, σουτ από τον Πιχ, με τον Αντωνίου να αποκρούει! Απειλεί ο Οθέλλος...

32΄ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ναμπί, η μπάλα άουτ.

21΄ Πολύ καλή προϋπόθεση για την ομάδα της Αθηαίνου που πιέζει στα τελευταία λεπτά. Ο Κατσιατής έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Μπραμπίγια, ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

20΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ναρντίνι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Αντωνίου, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει!

ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο, ο Σούτο με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ, 0-1!

Πρώτη φάση στο παιχνιδι, τακουνάκι από τον Ναμπί, αποκρούει ο Παναγιώτου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37΄ Χ. Κυριάκου, 55΄ Πούριτς / 85΄ Ναρντίνι.

Δόξα Κατωκοπιάς (Πετράκης): Αντωνίου, Ε. Κυριάκου, Πούριτς, Αντωνιάδης, Προβυδάκης (46΄ Τραϊτσέφσκι), Χ. Κυριάκου (46΄ Χάνι), Ναμπί (60΄ Σαντίκ), Βελκόφσκι, Τρούγιτς, Αλσέους (74΄ Μέσκα), Ασάντε (74΄ Αντουί).

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Π. Κυριάκου, Τάντι, Φοφανά, Λοϊζίδης, Αντενόν.

Οθέλλος Αθηαίνου (Σακκάς): Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (72΄ Χατζηπασχάλης), Σούτο, Μπραμπίγια (82΄ Σλάβικ), Κατσιατής (64΄ Σανγκαρέ), Πιχ (82΄ Κόπας), Καστάνας, Ανάνγκ.

Στον πάγκο: Τσιακουρής, Μαλλουρής, Κ. Κυριάκου, Παυλής, Μαϊσουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου.

Στάδιο: Κατωκοπιά - Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»
Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης