Σφραγίστηκαν τα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λίγκ (videos)

49

Καλησπέρα Κυρίες/οι

Μαζί θα παρακολουθήσουμε από την σελίδα μας Themasports.com, την εξέλιξη των τεσσάρων επαναληπτικών αναμετρήσεων του Γιουρόπα Λίγκ. Οι αγώνες ξεκινάνε στις 22:05.

*Στην Τουρκία η Μπεσίκτας θα φιλοξενήσει την Λιόν στον επαναληπτικό του επεισοδιακού αγώνα, που έγινε στην Γαλλία και βρήκε τους Γάλλους νικητές με 1-2.

*Στο Βέλγιο η Γκένγκ θα φιλοξενήσει την Ισπανική Θέλτα. Το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι τελείωσε με 3-2 υπέρ των Ισπανών και το αποτέλεσμα αφήνει ανοικτή την πόρτα της πρόκρισης.

*Στην Αγγλία θα διεξαχθεί η πιο σπουδαία αναμέτρηση της βραδιάς. Μάντσεστερ Γιουνάιντετ και η Άντερλεχτ έχουν αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 του Βελγίου, και απόψε έχουν μοιρασμένες πιθανότητες πρόκρισης .

*Ο Άγιαξ ταξίδεψε στην Γερμανία για να αντιμετωπίσει την Σάλκε, με στόχο να διαφυλάξει το προβάδισμα των δύο γκολ (0-2) που πήρε στο Άμστερνταμ Αρένα, και να σφραγίσει το εισιτήριο του για την ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λίγκ.

Τα παιχνίδια

Μπεσίκτας – Λιόν «Besiktas Arena» (2-1)

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Τουρκία

27′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Ταλίσκα ανοίγει το σκορ στην Τουρκία κόντρα στην Λιόν

34′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ: Ο Λακαζέτ ισοφάρισε το σκορ στην Τουρκία

Τέλος ημιχρόνου

46΄Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

58΄ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Ταλίσκα δίνει και πάλι προβάδισμα στην Μπεσίκτας, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα

Τέλος παιχνιδιού και πάμε σε ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο αγώνας στην Τουρκία οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι…

6-6 ισοφαρίζει η Λιόν

6-6 Η Μπεσίκτας αστοχεί, αν η Γάλλοι είναι εύστοχοι τότε πάνε στους «4»

6-7 ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ: Και η Λιόν είναι στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ μετά από έναν δραματικό άγωνα που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες, αφού ούτε  στην κανονική διάρκεια αλλά ούτε και στην παράταση ανέδειξε νικητή, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην διαδικασία των πέναλτι

Γκένγκ – Θέλτα «KRC Genk Arena» (1-1)

1′ Πρώτο σφύριγμα στο Βέλγιο

63΄ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ: Ο Σίστο κάνει την ατομική προσπάθεια, πιάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ.

67΄ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ: Μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Θέλτα, ο Τροσάρ έκλεψε την μπάλα και με ωραίο πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.

Τέλος παιχνιδιού στο Βέλγιο, η Θέλτα πήρε την πρόκριση για τους «4» του Γιουρόπα Λίγκ

Μάντσεστερ.Γ – Άντερλεχτ «Old Trafford» (2-1)

1΄Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Αγγλία

10΄ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Μικιταριάν ανοίγει το σκορ. Ο Πογκμπά έδωσε πάσα στον Ράσφορντ, αυτός έκανε την πάσα στον Μικιταρίαν ο οποίος με σουτ άνοιξε έκανε το 1-0.

12΄Κεφαλιά του Πογκμπά, ο Ρούμπεν εντυπωσιακά σε κόρνερ

13′ Πλασέ του Λίνγκαρντ, ο πορτιέρο της Άντερλεχτ και πάλι λέει όχι στους γηπεδούχους

21′ Ο Ατσεαμπόνγκ με μια γρήγορη κούρσα, μπήκε στην περιοχή της Μάντσεστερ έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Ρομέρο.

31′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Η Άντερλεχτ με τον Σοφιάν Αννί

107′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Ράσφορντ με σουτ νίκησε τον Ρούμπεν, και βάζει σε θέση οδηγού την Μάντσεστερ Γιουνάιντετ.

Τέλος και στην ημιώρη παράταση, η Μάντσεστερ Γιουνάιντετ με γκολ του Ράσφορντ, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά

Σάλκε – Άγιαξ «Arena Auf Schalke» (3-0)

1′ Έναρξη στο παιχνίδι της Γερμανίας

53΄ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Γκορέτσκα μπήκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

56’ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ:Μετά από γύρισμα του Κολάζινατς, η μπάλα πήγε στον Μπουργκστάλερ ο οποίος με ωραίο τελείωμα έγραψε το 2-0 για την Σάλκε, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

80′ Με δέκα ο Άγιαξ μετά από την αποβολή του Φέλτμαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα

101′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Καλιτζούρι με κεφαλιά γράφει το 3-0 και η Σάλκε πάει να πάρει μια απίθανη πρόκριση με Σούπερ ανατροπή

111΄ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ:Ο Βίργεβερ σκοράρει έπειτα από κόντρα και μειώνει το σκορ σε 3-1! Πλέον ο Άγιαξ περνάει και η Σάλκε μένει εκτός.

120΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ:  Ο Γιουνές με ωραίο σουτ σκοράρει και γράφει το 3-2, με τον Άγιαξ να παίρνει το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Τέλος της ημίωρης παράτασης και στην Γερμανία, οι Ολλανδοί πήραν την πρόκριση για τους «4».