Δεκαέξι γκολ στις καθυστερήσεις σε 15 παιχνίδια έως τώρα, διατηρούν ζωντανό το «εξωφρενικό» αήττητο των 46 παιχνιδιών της Λεβερκούζεν. Τρεις παίκτες έχουν πετύχει το 50% από αυτά, ενώ 7 από τα 16 έχουν προέλθει από στημένες φάσεις. «Αν χαλαρώσεις (στις καθυστερήσεις), θα τιμωρηθείς». Το μότο του Τσάμπι Αλόνσο.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η Λεβερκούζεν μετά και τη σαββατιάτικη (27/04) εντός έδρας ισοπαλία ενάντια στη Στουτγκάρδη (χάρη σε γκολ του Ρόμπερτ Άντριχ στο 90+7’), διεύρυνε το αήττητό της στα 46 παιχνίδια. Με 7 παιχνίδια να απομένουν συνολικά (στη περίπτωση που φτάσει έως τον τελικό του Europa League), οι «ασπιρίνες» βάζουν πλώρη για ένα ιστορικό και ενδεχομένως «ακατάρριπτο» ρεκόρ, δίχως ήττα.

Για να συμβούν όμως αυτά τα νούμερα και να γράψουν οι στατιστικολόγοι ένα τέτοιο σερί, η ομάδα του Αλόνσο χρειαζόταν να βρει σε πάρα πολλές περιπτώσεις γκολ στα τελευταία λεπτά. Κάτι που έχει κάνει με συνέπεια σε 15 αναμετρήσεις (16 φορές) έως τώρα. Προφανώς δεν ήταν όλα τα τέρματα που σημειώθηκαν μετά το 90ο λεπτό κρίσιμα, πολλά από αυτά όμως ήταν και μάλιστα όχι απλώς κρίσιμα αλλά και ιδιαίτερης αξίας και χρησιμότητας, όπως τα γκολ του Σικ κόντρα στην Καραμπάγκ στη φάση των «16» του Europa League που έστειλαν τις «ασπιρίνες» στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Γκολ υψηλής κρισιμότητας και σημαντικού κύρους πέτυχαν οι «ασπιρίνες» κόντρα στους Βαυαρούς και στα δύο παιχνίδια για τη Bundesliga, ενώ τα γκολ απέναντι σε ΆουγκσμπουργκΛειψία (Bundesliga) και Στουτγκάρδη (Κύπελλο) «κράτησαν» τη Λεβερκούζεν μέσα στους τρεις στόχους.

Βασικός δράστης, ο Πάτρικ Σικ με τον Τσέχο να έχει σημειώσει 4 γκολ (και μάλιστα συνεχόμενα) μετά το 90’ εκ των οποίων τα 3 απέναντι στην Καραμπάγκ για τη φάση των «16» του Europa League.

Έπονται οι Εζεκίελ Παλάσιος και Βίκτορ Μπονιφέϊς με δύο γκολ έκαστος στα λεπτά των καθυστερήσεων για να συμπληρώσουν την πρώτη «τριπλέτα» των υπόπτων από τους οποίους το σύνολο του Αλόνσο έχει πάρει το 50% των γκολ (8/16) στις καθυστερήσεις.

Για την ιστορία, 11 διαφορετικοί ποδοσφαιριστές έχουν σημειώσει γκολ στα λεπτά των καθυστερήσεων για την Λεβερκούζεν. Πέραν των ΣικΜπονιφέϊς και Παλάσιος, τέρματα έχουν βρει οι ΧλόζεκΑντλίΙνκάπιε, Τα, ΦρίμπονγκΒιρτςΣτάνισιτς και Άντριχ.

Ένα ακόμη τρελό στατιστικό αφορά τον τρόπο επίτευξης των τερμάτων αυτών, καθώς τα επτά από αυτά έχουν επιτευχθεί από στημένες φάσεις (φάουλ, κόρνερ και πέναλτι) ή φάσεις που συνδέονται άμεσα με εκτελέσεις (για παράδειγμα εκτέλεση κόρνερ με πάσα, σέντρα και γκολ).

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΦΑΟΥΛ

Η καμπάνα «χτυπά» για τη Ρόμα, η οποία καλείται να παραμείνει συγκεντρωμένη για 90’ συν τα λεπτά των καθυστερήσεων, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες της ακέραιες, είτε για να πάρει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό, είτε απλώς να «σπάσει» το αήττητο της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο. Ο Ισπανός προπονητής, έχει να επιδείξει σπουδαίο έργο και το γεγονός αυτό είναι προϊόν ικανότητας, ισχυρή ασφαλώς δόση τύχης. Στο ποδόσφαιρο, χρειάζεται και ένα χαμόγελό της, ιδίως για να γίνει μία χρονιά σαν τη φετινή της Λεβερκούζεν.

Όπως φαίνεται, η αγαπημένη ώρα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, έγινε η αγαπημένη συνήθεια του φέρελπι, Ισπανού προπονητή, Τσάμπι Αλόνσο. It’s Alonso Time!

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί προπονητές και πολλές ομάδες, το βλέπουν... να έρχεται και η πραγματικότητα είναι πως δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.