Οι λαβωμένοι Μιλγουόκι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς Γιάννη-Λίλαρντ και γνώρισαν τρίτη σερί ήττα από τους Ιντιάνα Πέισερς (126-113) και πλέον βλέπουν κατάφατσα τον αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο των playoffs.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Παρά τις τεράστιες απουσίες τους, ωστόσο οι Μπακς παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, κοντράροντας τους Πέισερς, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (36-36) και τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο +3 (67-64).

Στη τρίτη περίοδο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Πέισερς, αφού οι Μπακς «πλήρωσαν» ένα κακό διάστημα, με τους γηπεδούχους να τρέχουν επί μέρους 31-21 φέρνοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (98-85).

Τα «Ελάφια» δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με σερί 7-0, όμως και πάλι είχαν ένα κενό διάστημα επιτρέποντας στους Πέισερς να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ, κλείνοντας με άνεση το ματς, για να φτάσουν στο 3-1.

Πλέον, οι Πέισερς απέχουν μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας, με την σειρά ωστόσο, να μεταφέρεται και πάλι στην έδρα των Μπακς, που ευελπιστούν να έχουν στην διάθεσή τους -τουλάχιστον- τον Ντάμιαν Λίλαρντ.