Βαριά εντός έδρας ήττα με... 0-8 (!) από την PSV Αϊντχόφεν που βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου, γνώρισε απόψε η Χέρενφεν, με τον Κύπριο άσο των γηπεδούχων, Λοΐζο Λοΐζου να μένει στον πάγκο.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Διαβάστε λεπτομέρειες για τον αγώνα από το aek365.org:

Η ομάδα του Πίτερ Μπος κέρδισε 8-0 την Χέρενφεν και πλέον θέλει ένα βαθμό σε τρία παιχνίδια για να στεφθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια στην Ολλανδία, αυτή ήταν η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της Αϊντχόφεν

EREDIVISIE-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Χέρενφεεν-Αϊντχόφεν: 0-8

( Τιλ 7’, 30’ Τίλμαν 9’, 11’, Φέρμαν 44’, Μπακαγιόκο 52’, Ντε Γιόνγκ 71’, Φαν Άανχολτ 83’)

Η Αϊντχόφεν διέλυσε με 8-0 την Χέρενφεεν πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της εκτός έδρας και πλέον αναζητά έναν βαθμό στα υπόλοιπα παιχνίδια για να ολοκληρώσει μαθηματικά την στέψη της.

Στο 7ο μόλις λεπτό η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με τον Γκους Τίλ. Δύο λεπτά αργότερα βρήκε και δεύτερο γκολ η ομάδα του Ρότερνταμ με κεφαλιά του Τίλμαν.

Στο 11’ ξανά ο Τίλμαν πεσμένος πέτυχε το 3-0, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους ένα βήμα πιο κοντά στην στέψη. Στο 30’ ξανά ο Τίλμαν έκανε το 4-0, ενώ ο Φέρμαν στο 44΄πέτυχε και 5ο γκολ για την Αϊντχόφεν.

Στην επανάληψη, ο Μπακαγιόκο στο 52’ έκανε το 6-0, ενώ Ντε Γιονγκ στο 71’ και Φαν Άανχολτ στο 83’ πρόσθεσαν άλλα δύο τέρματα για το 8-0.

Η αναμέτρηση καθυστέρησε να ολοκληρωθεί, με τους οπαδούς να πετάνε καπνογόνα και με παραίνεση του Ντε Γιονγκ να εξομαλύνεται η κατάσταση.