Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεοδώρου, που πέτυχε δύο γκολ, η Καρμιώτισσα πήρε το τρίποντο με ανατροπή από το 2-0 σε 2-5 επί της ΑΕΖ.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η εικόνα του αγώνα

Στα πρώτα στάδια του αγώνα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση.

Η ΑΕΖ άρχισε μετά το πρώτο 10λεπτο να προσπαθεί να επιτεθεί, με τον Ματόνγκο να είναι αρκετά κινητικός.

Στο 18ο λεπτό η ομάδα από το Ζακάκι, βρήκε το γκολ και έκανε το 1-0. Σέντρα του Ελευθερίου από αριστερά, ο Σιφναίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μαλόνε και με σουτ από κοντινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά μετά η ΑΕΖ βρήκε και 2ο γκολ, με τον πιο επικίνδυνο της παίκτη. Ο Ματόνγκο υποδέχθηκε την μπάλα, πάτησε περιοχή και νίκησε τον Σπόλιαριτς.

Η Καρμιώτισσα χωρίς να βγάλει ιδιαίτερη αντίδραση, βρήκε το γκολ και μείωσε σε 2-1, στο 42ο λεπτό. Συρτή σέντρα του Κοβάσεβιτς από αριστερά, βρίσκει τον Θεοδώρου εντός περιοχής, ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Φουριόζα μπήκε στην επανάληψη η Καρμιώτισσα που ισοφάρισε στο 48' σε 2-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη. Δύο λεπτά μετά η ομάδα των Πολεμιδιών κέρδισε πέναλτι όμως ο Κατσαντώνης δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα εκτός!

Στο 60ο λεπτό ο ρεφ έδειξε ξανά την άσπρη βούλα για χέρι στην περιοχή της ΑΕΖ όμως μετά από έλεγχο στο VAR προηγήθηκε οφ-σάιντ του Ρόσι.

Τελικά ότι δεν κατάφερε ο Κατσαντώνης, το πέτυχε ο Θεοδώρου λίγα λεπτά μετά, με φοβερό σουτ εκτός περιοχής στο 66' και κάπως έτσι έγινε η ανατροπή!

Στο 82ο λεπτό ο Ρόσι βρέθηκε σε τετ-α-τετ, ευστόχησε για το 2-4 με πλασέ και αποτελείωσε την ΑΕΖ. Στο 93' ο Ουεσλάτι έγραψε το τελικό 2-5. Πλέον η Καρμιώτισσα χρειάζεται μια νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της.

Το LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

93΄ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με Ουεσλάτι και 2-5!

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

82' ΓΚΟΛ με πλασέ του Ρόσι σε τετ-α-τετ και 2-4 η Καρμιώτισσα!

69' Δυνατό σουτ του Ψύχα, δύσκολη απόκρουση του Μιλοσάβλιεβιτς σε κόρνερ

66' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Θεοδώρου με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-3

62΄Αλλάζει την απόφαση του ο ρεφ και δίνει οφ-σάιντ. Δεν υπάρχει πέναλτι

60' Κερδίζει πέναλτι η Καρμιώτισσα για χέρι στην περιοχή! Ελέγχεται η φάση από το VAR

51' Εκτελεί ο Κατσαντώνης όμως στέλνει την μπάλα έξω! Παραμένει το 2-2

50' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα!

48' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα και 2-2 με εκτέλεση φάουλ από τον Κατσαντώνη!

ΕΝΑΡΞΗ Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Τέλος ημιχρόνου

Καθυστερήσεις 3 λεπτά

42' ΓΚΟΟΛ για την Καρμιώτισσα και 2-1. Συρτή σέντρα του Κοβάσεβιτς από αριστερά, βρίσκει τον Θεοδώρου εντός περιοχής, ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

36' Καλό σουτ του Κατσαντώνη εκτός περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

34' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός Ντούμπια και Μιχαήλ, μέσα Ρόσι και Θεοδώρου.

24' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΖ και 2-0. Ο Ματόνγκο υποδέχθηκε την μπάλα μετά από μακρινή μπαλιά, πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Σπόλιαριτς.

18' ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΖ και 1-0. Σέντρα του Ελευθερίου από αριστερά, ο Σιφναίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Μαλόνε και με σουτ από κοντινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

15' Πλασέ του Ψύχα εκτός περιοχής, έξω η μπάλα.

11' Πρώτη φάση στον αγώνα με τον Σιφναίο για την ΑΕΖ, αποκρούει ο Σπόλιαριτς.

17:03 Άρχισε η αναμέτρηση

17:00 - Καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα

Ενδεκάδες:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Χρίστου, Ε. Αντωνίου, Χριστοφή, Ελευθερίου, Ρότσα - Σάντος,Σαμπό, Ματόνγκο, Σλόγκαρ, Ντιγκινί, Σιφναίος.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Αντωνίου, σαρφό, Κάστρο, Χαραλάμπους, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

Καρμιώτισσα: Σπόλιαριτς, Παντελή, Μαλόνε, Αγγελή, Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Μιχαήλ (34' Θεοδώρου), Ντούμπια (34'  Ρόσι), Ψύχας, Κατσαντώνης.

Στον πάγκο:Βιολάρης, Αντος, Μελετίου, Χαραλάμπους, Γκραντινάρου, Γκριμπάκιν, Ματθαίου, Ουεσλάτι, Αριστείδου, Πάβλοβετς.

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος