Η Γιουβέντους βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, όμως κατάφερε στο τέλος να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 από την Κάλιαρι του Παντελή Χατζηδιάκου.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η Γιουβέντους βρέθηκε προ του φάσματος της ήττας, αφού έμεινε δύο γκολ πίσω από την Κάλιαρι στη Σαρδηνία, όμως κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και να αποσπάσει ισοπαλία 2-2 για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε έξι λεπτά πήραν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Ο Τζιανλούκα Γκαετάνο στο 30' άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και στο 36' ο Γέρι Μίνα έγραψε το 2-0 με τον ίδιο τρόπο.

Οι "μπιανκονέρι" δεν επιτέθηκαν με αξιώσεις απέναντι στην άμυνα του Παντελή Χατζηδιάκου και χρειάστηκε το 2ο ημίχρονο για να αρχίζουν να απειλούν. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς με όμορφη εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 61ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στη συνέχεια, αλλά να μην είναι αποτελεσματικοί.

Τη λύση έδωσε ο Αλμπέρτο Ντοσένα στο 87, όταν σε σέντρα από αριστερά επιχείρησε να διώξει, όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έστειλε τη Γιουβέντους ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση θέσης στο επόμενο Champions League.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Τζένοα - Λάτσιο 0-1 (67' Αλμπέρτο)
  • Κάλιαρι - Γιουβέντους 2-2 (30' πέν. Γκαετάνο, 36' πέν. Μίνα / 61' Βλάχοβιτς, 87' αυτ. Ντοσένα)
  • 20/04 19:00 Έμπολι - Νάπολι
  • 20/04 21:45 Βερόνα - Ουντινέζε
  • 21/04 13:30 Σασουόλο - Λέτσε
  • 21/04 16:00 Τορίνο - Φροζινόνε
  • 21/04 19:00 Σαλερνιτάνα - Φιορεντίνα
  • 21/04 21:45 Μόντσα - Αταλάντα
  • 22/04 19:30 Ρόμα - Μπολόνια
  • 22/04 21:45 Μίλαν - Ίντερ