Απόλλωνας και Πάφος συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 (Σαγκάλ 70' πεν./Τάνκοβιτς 90'+4') στην ρεβάνς της ημιελικής φάσης του κυπέλλου και σε συνδυασμό με την νίκη του πρώτου αγώνα η παφιακή ομάδα εξασφάλισε θέση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Ο Απόλλωνας μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο ματς, ο Μάρκες... έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς, όμως με την πάροδο του χρόνου η Πάφος βγήκε από το καβούκι της, ισορρόπησε, οι ποδοσφαιριστές του Καρσέδο κέρδισαν την μάχη της μεσαίας γραμμής και κατέγραψαν σημαντικές προϋποθέσεις για το γκολ. Το γκολ δεν σημειώθηκε από καμία ομάδα με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει αναλλοίωτο.

Στο β' μέρος ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν υποδείχθηκε πέναλτι μέσω VAR, με τον Σαγκάλ στο 70' να εξαργυρώνει το πέναλτι που κέρδισε ο Μάρκες ανοίγοντας το σκορ και... ισοφαρίζοντας τη διαφορά γκολ του πρώτου ματς.

Εκεί που όλα έδειχαν ότι το ματς οδηγείται στην παράταση ο Τάνκοβιτς με ένα  μακρινό σουτ έκανε το 1-1 στέλνοντας την Πάφο στον τελικό κυπέλλου.

LIVE:

Έναρξη αγώνα

Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες μπήκε στην περιοχή κι έκανε το πλασέ η μπάλα στο αριστερό δοκάρι!

7' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... Εκτέλεσε ο Χάμπος, απομάκρυνε ο Γκολντάρ.

12' Φάουλ για τους φιλοξενούμενους, από αριστερά όπως επιτίθενται οι ποδοσφαιριστές του Χουάν Κάρλος Καρσέδο.

Ο Πέπε εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα στον Λέουβενμπεργκ.

Ο Σαγκάλ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Μάρκες!

16' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... Εκτέλεσε ο Γιούρσεβιτς, έδιωξε ο Ναμ.

Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους... Εκτέλεσε ο Χάμπος, άουτ.

23' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο με τον Λέουβενμπεργκ να πέφτει στα πόδια του Ζάιρο και να μαζεύει την μπάλα! Εξαιρετική πάσα του Βαλακάρι όμως ο Ζάριο δεν μπόρεσε να ξεπεράσε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

29' Σουτ από τον Μάρκες, μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο Ίβουσιτς.

31' Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο να κάνει την κεφαλιά, άουτ...

33' Κόρνερ για την Πάφο... πέρασε ανεκμετάλλευτο.

40' Mακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Χάμπο, άουτ.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου

Κίτρινη στον Βαλακάρι για φάουλ στον Νταρίκουα.

61' Σουτ από τον Βαλακάρι, άουτ.

61' Ζάζα αντί Βαλακάρι.

65' Κίτρινη στον Μπόκτσαϊ

66' Κόρνερ για τον Απόλλωνα... Ο Γιούρσεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, κεφαλιά από τον Σάντος, ο Μάρκες έπεσε στο έδαφος μετά από έξοδο του Ίβουσιτς ο οποίος βρήκε με γροθιά τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

Ο VARίστας κάλεσε τον ρεφ να εξετάσει περίπτωση πέναλτι!

Πέναλτι για τον Απόλλωνα!

69' ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σαγκάλ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0!

78' Κοντρέρας αντί Πέπε.

83' Κόρνερ για την Πάφο... Ο Ζάιρο έκανε την κεφαλιά, άουτ.

84' Φιλιώτης αντί Σάντος, Μπακενγκά αντί Σαγκάλ.

87' Πέρετζ αντί Σπόλιαριτς.

90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Kίτρινη στον Χάμπο.

90'+4' ΓΚΟΛ 1-1! Με μια... βολίδα ο Τάνκοβιτς έκανε το 1-1!

Κίτρινη στον Τάνκοβιτς!

Τέλος αγώνα, η Πάφος στον τελικό.

Κύπελλο: Απόλλωνας-Πάφος 1-1 (Σαγκάλ 70' πεν./Τάνκοβιτς 90'+4')
Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σιελβικ, Σάντος (Φιλιώτης 84'), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (Μπακένγκα 84'), Σπόλιαριτς (Πέρετζ 87'), Γιούρσεβιτς, Χάμπος, Νταρίκουα, Μάρκες
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πειμπέρνς, Ποντικός, Αρτεάν, Κοστάκε.
Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαι, Ρους, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (Ζάζα 61'), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (Κοντρέρας 78')
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Νταλίνια, Τουμάσι
Κίτρινες: Χάμπος 90' / Βαλακάρι 54', Μπόκτσαϊ 65', Τάνκοβιτς 90'+4'
Διαιτητής: Siebert Daniel Stanislaw
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Pfeifer Johann
AVAR: Εγγλέζου Νίκος