Tη δωδέκατη νίκη της πήρε η Payabl. EKA ΑΕΛ κερδίζοντας με 71-55 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, σε αγώνα για την 20ή αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Ακολουθήστε μας στο Google news

ΔΙΠΛΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ

Κορυφαίοι για την ομάδα της Λεμεσού οι Jordan Tyler Shepherd (27 πόντοι, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Παναγιώτης Μάρκου (19 πόντοι, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στο πρώτο λεπτό είχαμε ένα καλάθι για κάθε μια ομάδα, πρώτα από τον Μάρκου της Payabl. EKA ΑΕΛ κι έπειται του Χριστούδια για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, για να υπάρξει στη συνέχεια σερί οκτώ πόντων για τους φιλοξενούμενους που ολοκληρώθηκε στο 2' με τη βολή του Flowers (2-10). Στο 7' οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα με διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (8-19) με το λέι απ του Shepherd.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε με το καλάθι του Smith στο 9' (17-22), ενώ έκαναν ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο με καλάθι του Λουκά (19-22), με τη διαφορά στο 12' με το καλάθι του Smith να είναι στον ένα πόντο (23-24). Η ομάδα της Λεμεσού διατήρησε το προβάδισμά της και με το τρίποντο του Μάρκου στο 39' έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά εννέα πόντων (36-45).

Η Payabl. EKA ΑΕΛ έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της στο τρίτο δεκάλεπτο καταφέροντας να πετύχει 12 πόντους περισσότερος από το συγκρότημα του Καϊμακλίου (πέτυχε 17 έναντι 5) και ολοκλήρωσε την περίοδο με διαφορά 21 πόντων (41-62). Το δωδέκατο ροζ φύλλο για τους «γαλαζοκίτρινους» σφραγίστηκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τελικό σκορ να είναι 71-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 36-45, 41-62, 55-71

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης)

Watson 12 (1), Xριστούδιας 2, Smith 7, Πηλακούτας 2, Shabazz 10 (1), Λουκά 6, Χ. Γεωργίου 11 (3), Σ. Γεωργίου 3 (1), Κυριάκου 2, Ανθυμιάδης

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου)

Μάρκου 19 (4), Shepherd 27 (2), Moνιάτης 5 (1), Makuoi 6, Flowers 8, Mc Clure 4, Mύθιλλος, Αρμακόλας, Γεωργίου 2

* Κατέβασε σήμερα το Swish App στο κινητό σου και δες όλα τα στατιστικά από τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα της ΚΟΚ *

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΑΕΕΚ

Με 74-54 επικράτησε η ΕΘΑ στον αγώνα με την ΠΑΕΕΚ, για την 20η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο καλαθοσφαιριστής που ξεχώρισε ήταν ο Stevenson με 26 πόντους, 3 ασίστ και 14 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ΕΘΑ να αποκτά προβάδισμα στο 1’ (2-0), που με τη συμπλήρωση τριών λεπτών έγινε 9-3 με το τρίποντο του Stevenson. Η ΠΑΕΕΚ γύρισε το σκορ σε 10-9 στο 5’, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι. Η ομάδα της Έγκωμης πήρε εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Βατυλιώτη στο 6’ (12-10) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε σε 19-14.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά στη δεύτερη περίοδο. Στο 13’ ο Ιερωνυμίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα ευστοχώντας σε τρίποντο (22-22), όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο +7 στο 16’ με 31-24. Η προσφυγική ομάδα μείωσε πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου σε 35-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο για την ΕΘΑ ήταν το καλύτερο, πετυχαίνοντας σύνολο 25 πόντους, με την ΠΑΕΕΚ να σκοράρει 11. (60-43). Στο 34’ η διαφορά ανέβηκε στο +24 για το 67-43. Η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 74-54.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 35-32, 60-43, 74-54