Themasports

Δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρουμανία η Εθνική βόλεϊ ανδρών, η οποία ηττήθηκε 3-1 σετ και μείωσε δραματικά τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του EuroVolley.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η Ελλάδα ηττήθηκε 3-1 σετ από τη Ρουμανία και, πλέον, βλέπει από… μακριά τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η «γαλανόλευκη» δεν… εμφανίστηκε στα δύο πρώτα σετ, με τους Ρουμάνους να το εκμεταλλεύονται πλήρως και να κάνουν σημαντικό βήμα για την πρόκριση, μετρώντας δύο νίκες και δύο ήττες.

Η Ελλάδα, από την άλλη, γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερα παιχνίδια και θέλει καθαρή νίκη επί της πρωτοπόρου και αήττητης (αλλά και αδιάφορης) Γαλλίας και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Στα δυσάρεστα για την Εθνική, ο Αλέξανδρος Ράπτης αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, δείχνοντας να πονάει στη μέση.

Στο πρώτο σετ η Ρουμανία είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε γρήγορα να πάρει προβάδισμα,. Με σερί πέντε πόντων ξέφυγε στο 13-8 και με μικρότερα σερί έφτασε στο +11 (23-12), κάνοντας το 1-0 σετ με 25-16.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στη δεύτερο σετ, με την Ελλάδα να μη βρίσκει απαντήσεις και να κυνηγάει σε όλη τη διάρκεια, με αποτέλεσμα το 2-0 σετ με 25-18.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ. Η Ρουμανία κράτησε το προβάδισμα ως το 8-7, όμως το ελληνικό σύνολο πήρε το προβάδισμα με 10-8 και διατήρησε διαφορά ενός-δύο πόντων ως το 20-18. Οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν σε 20-20 και 21-21, με τη μάχη να συνεχίζεται ως το τέλος, για το 2-1 σετ με 25-23.

Και το τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο, με τη Ρουμανία να μην καταφέρνει να πάρει διαφορά πάνω από 1-2 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια. Σε κρίσιμο σημείο η Ρουμανία ξέφυγε στο +3 (21-18), ενώ λάθος του διαιτητή έριξε την αυλαία στο παιχνίδι.