Εθνικός Άχνας και Οθέλλος έμειναν στο 1-1 και πήραν από ένα βαθμό, οι δύο νεοφώτιστες ομάδες.

Ακολουθήστε μας στο Google news

Για τον Εθνικό σκόραρε ο Μάριος Ηλία, ενώ για τον Οθέλλο ο Μαμαντού.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Εθνικός σκόραρε από τα αποδυτήρια, αφού στα 27 δευτερόλεπτα ο Μάριος Ηλία, έκανε το 1-0 για την ομάδα της Άχνας. Η ομάδα του Καλαίτζιτς έλεγχε την αναμέτρηση και προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις για 2ο γκολ.

Στο 23ο λεπτό ο Οθέλλος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ανάνγκ, μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, κάλεσε τον διαιτητή να το δει και αποφάσισε να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του Οθέλλου. Ο Εθνικός έχασε κάποιες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, ωστόσο το 1ο ημίχρονο έληξε, με την ομάδα της Άχνας, να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη αν και ήταν με παίχτη λιγότερο, ήταν αυτή που πατούσε πολύ καλύτερα και απειλούσε την εστία του Μάρκοβιτς. Στο 63ο λεπτό η ομάδα του Οθέλλου ισοφάρισε με γκολ του Μαμαντού.

Το τελευταίο 15λέπτο ο Εθνικός πίεσε και έψαξε το 2ο γκολ το οποίο θα του έδινε πιθανότατα τη νίκη. Με τον Οθέλλο να αμύνεται καλά και να παίρνει τον βαθμό, αφού ο αγώνας έμεινε στην ισοπαλία.

LIVE:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+6 Κίτρινη στον Κ.Ηλία.

90+5 Κίτρινη στον Μ.Ηλία.

Καθυστερήσεις 6 λεπτά

89' Κόκκινη στον βοηθό προπονητή του Εθνικού, ο οποίος εκτελέσου χρέη πρώτου προπονητή, αφού την περασμένη βδομάδα, δέχθηκε κόκκινη ο Άνχελ Λόπεθ.

87' Κίτρινη στον Ράμος.

82' Κεφαλιά του Μάριου Ηλία, μόλις δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

81' Καλή προϋπόθεση για τον Εθνικό με τον Χριστοφή να παίρνει την μπάλα και να φεύγει στην αντεπίθεση. Ο Κύπριος εξτρέμ προτίμησε να δοκιμάσει το σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε, παρά να δώσει την μπάλα δεξιά στον Ντράζιτς και χάθηκε η ευκαιρία για τον Εθνικό.

78' Λιπόμπε αντί του Μπραμπίγια.

73' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Σέντρα του Χριστοφή από δεξιά, ο Μ.Ηλία με το κεφάλι δεν σημαδεύει σωστά.

71' Μέσα ο Κ.Ηλία, έξω ο Ντε Ιριόνδο.

70' Κίτρινη στον Περατικό.

70' Κίτρινη στον Σανγκαρέ.

65' Χριστοφή αντί του Πεχλιβάνη και Μπράντονιτς αντί του Καμπρέρα.

63' ΓΚΟΟΛ για τον Οθέλλο και 1-1. Ο Σανγκαρε βρέθηκε μπροστά από την εστία του Εθνικού με τον Μάρκοβιτς να αποκρούει και στην συνέχεια έρχεται να πάρει την επαναφορά ο Μαμαντού και με δυνατό σουτ, να ισοφαρίσει για την ομάδα της Αθαίνου.

61' Σανγκαρέ αντί του Ντούρις.

56' Πισινή κεφαλιά του Ηλία, πάνω από τα δοκάρια.

51' Κίτρινη στον Φιάκα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Μέσα Σταμούλης και Ράμος, εκτός Ναρντίνι και Κυριάκου.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου

Τέλος ημιχρόνου

45+6 Ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Ηλία. Ο Πεχλιβάνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κύπριος επιθετικό πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο Μαμαντού έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

Κατασκοπεία από Χριστοδούλου (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

Πήγαν γήπεδο με το σκυλάκι (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ)

40' Εκτέλεσε το φάουλ ο Πεχλιβάνης, σταμάτησε στο τείχος η μπάλα.

39' Κίτρινη στον Μπραμπίγια για διαμαρτυρίες.

39' Κίτρινη στον Ναρντίνι και φάουλ σε πολύ καλό σημείο, για τον Εθνικό.

32' Ο Καμπρέρα έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από πλάγια και προσπάθησε να κρεμάσει τον Ταούντουλ, ωστόσο δεν ήταν καλή η εκτέλεση του Αργεντινού.

30' Σέντρα του Ακσεντίγιεβιτς από δεξιά, έκανε την κεφαλιά ο Ηλία, με τον Ταουντούλ να αποκρούει και να διατηρεί το 1-0.

26' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Ουεσλάτι, μέσα ο Γκαρσία.

26' Ο Ντράζιτς από καλό σημείο, πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Ο διαιτητής αλλάζει την απόφαση του και αποβάλλει τον Ανάνγκ.

Το VAR κάλεσε τον διαιτητή για πιθανή κόκκινη κάρτα.

22' Κίτρινη στον Ανάνγκ για δυνατό φάουλ στον Καμπρέρα.

7' Ανέβασμα του Ηλία από δεξιά και σουτ από δύσκολη γωνία, εύκολα ο Ταουντούλ.

1' ΓΚΟΟΛΛ για τον Εθνικό Άχνας και 1-0. Ο Ντράζιτς μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έδωσε την πάσα στον Ηλία, ο οποίος έκανε το μονοκόμματο σουτ και άνοιξε το σκορ.