Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Λεύκιος Μιλτιάδους, ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στον τέταρτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής, για το «Κύπελλο Αμμοχώστου»!

Ακολουθήστε μας στο Google news

Ο αγώνας έγινε την περασμένη Κυριακή 22 Μαΐου στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού με τη συμμετοχή 200 περίπου σκοπευτών, απ’ όλες τις σκοπευτικές οργανώσεις.

Βέβαια για να φθάσει στην πρώτη φετινή του νίκη στο σπόρτιγκ, ο Λεύκιος Μιλτιάδους χρειάστηκε να κερδίσει σε αγώνα μπαράζ τρεις «αντιπάλους», με τους οποίους ισοβάθμησε στους 100 δίσκους του αγώνα με 91 επιτυχίες!

Στον αγώνα μπαράζ, ο Λεύκιος πήρε την πρώτη θέση με 16 εύστοχες βολές, έναντι 15 του Μιχάλη Τζιαπούρα (ΣΚΟΚΕΡ), 13 του Πέτρου Ιωάννου (ΣΚΟΛΕΥ) και 10 του Παύλου Ροδοσθένους (ΣΚΟΚΕΡ).

Οι δυο αθλητές της ΣΚΟΚΕΡ, Μιχάλης Τζιαπούρας και Παύλος Ροδοσθένους, με το 91/100 που ολοκλήρωσαν τον αγώνα, εξασφάλισαν και την πρώτη θέση στη Β’ και Γ’ κατηγορία αντίστοιχα, ενώ ο Κύπρος Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ πρώτευσε στη Δ’ κατηγορία με 87/100.

Με το ίδιο αποτέλεσμα (87/100), ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση στους σίνιορς, ενώ ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ ήταν ο νικητής στους βετεράνους με 77/100 και ο Γιώργος Παναγή της ΣΚΟΛΑΡ με 75/100, πρώτευσε στην κατηγορία των εφήβων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: