Στους κυνηγούς πρώτευσε ο Γιώργος Κωνσταντινίδης και στους σκοπευτές ο Μιχάλης Μαυρής, ενώ ο Δημήτρης Δημητρίου ήταν ο νικητής στους βετεράνους, ο Ανδρέας Λάμπρου στους έφηβους και ο μικρός Χαράλαμπος...

Ακολουθήστε μας στο Google news

Η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Αετός» Πλατανιστάσας, με 106 επιτυχίες στους 120 δίσκους, ήταν η νικήτρια και στον δεύτερο αγώνα του 9ου Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας και κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα. Δεύτερη κατετάγη η ομάδα της Κυνηγετικής Ένωσης Λυθροδόντα με 102/120 και τρίτη η «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου με 100/120. Με τη νικήτρια ομάδα της Πλατανιστάσας, αγωνίστηκαν οι κυνηγοί Χρίστος Παρασκευαΐδης, Κύπρος Χριστοφίδης, Σάββας Κοτσώνης και Επιφάνιος Στυλιανού.

Το φετινό 9ο Επαρχιακό Πρωτάθλημα των Κυνηγετικών Συλλόγων της επαρχίας Λευκωσίας, διοργανώνεται από τη Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας και την ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας και περιλαμβάνει 5 αγώνες. Ο δεύτερος αγώνας ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή 8 Μαΐου στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά και σ’ αυτόν συμμετείχαν 105 σκοπευτές από τους Κυνηγετικούς Συλλόγους της Λευκωσίας.

Στην ατομική κατάταξη, ο Γιώργος Κωνσταντινίδης του Κυνηγετικού Συλλόγου «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των κυνηγών με 39/40, ενώ ο Μιχάλης Μαυρής του Κ.Σ Ταμασού με 36/40, ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία των σκοπευτών. Στις άλλες κατηγορίες, ο Κυριάκος Σάββα του Κυνηγετικού Συλλόγου Αγίου Επιφανίου, πρώτευσε στη Β’ κατηγορία των κυνηγών με 36/40, ο Δημήτρης Δημητρίου της Φραγκολίνας, στους βετεράνους κυνηγούς με 34/40, ο Ανδρέας Λάμπρου του Κ. Σ. Ταμασού, στους έφηβους με 3ο/40 και ο νεαρός Χαράλαμπος Παπαχαραλάμπους, στους παίδες με 20/40.

Στη Β’ κατηγορία των σκοπευτών, την πρώτη θέση πήρε ο Χαράλαμπος Νεοφύτου της ΣΚΟΛΕΥ με 35/40 και στους βετεράνους σκοπευτές ο Σάββας Σταυρινός με 30/40. Ο τρίτος αγώνας του πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 12 Ιουνίου 2022, και πάλι στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: