Ακολουθήστε μας στο Google news

Αφιερωμένος στην μνήμη του τέως πρωταθλητή του τραπ και αξιωματούχου της ΣΚΟΑΜ και της ΣΚΟΚ αείμνηστου Τάσου Λόρδου, ήταν ο φετινός παγκύπριος αγώνας σκοποβολής για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», που έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης», το περασμένο Σαββατοκύριακο 19 και 20 Ιουνίου.

Στο αγώνισμα του τραπ, μεγάλος νικητής αναδείχτηκε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νιχάτ Ακτερζί, στον οποίο οι διοργανωτές (ΣΚΟΑΜ), πέρα από το βαρύτιμο έπαθλο, απένειμαν επίσης και την επαμειβόμενη ασπίδα που αθλοθετούν για 5 χρόνια στη μνήμη του τιμώμενου αθλητή τους. Στον αγώνα, πέρα από τη νίκη του Νιχάτ, ξεχώρισαν ιδιαίτερα τα νέα παγκύπρια ρεκόρ που πέτυχαν, η νεαρή Μισιέλ Κρυστάλλη της ΣΚΟΛΕΜ στο τραπ νεανίδων με 96/125 και ο μικρός Ανδρέας Γερμανός στο τραπ παίδων με 94/100. Αξιόλογο (και διεθνούς επιπέδου) ήταν επίσης το 122/125 που πέτυχε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΥ Άδωνης Μυλωνάς με το οποίο πέρασε επικεφαλής στον τελικό. Στην εξάδα του τελικού πέρασαν επίσης οι αθλητές της ΣΚΟΕΠΑ Γιάννης Αηλιώτης και Ανδρέας Μακρής με 119/125, οι Νιχάτ Ακτερζί (ΣΚΟΑΜ) και Νικόλας Κυριάκου (ΣΚΟΛΕΜ) με 118/125 και ο Παύλος Κουτσόφτας (ΣΚΟΛΕΥ) με 116/125. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Άδωνης Μυλωνάς με 32/40 στον τελικό, ενώ στη «μονομαχία» για το χρυσό, ο Νιχάτ Ακτερζί πήρε τη νίκη με 41/50, έναντι 39/50 του Νικόλα Κυριάκου που περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο. Στον τελικό των γυναικών, η νικήτρια και ρεκορντγούμαν στις νεάνιδες Μισιέλ Κρυστάλλη, εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 21/40, ενώ στην αμφίρροπη «μάχη» του χρυσού, η Ανίτα Κουκουλλή της ΣΚΟΛΑΡ που πέρασε στον τελικό με 86/125, επικράτησε της συναθλήτριας της Άντης Ιερείδη με 29/50, έναντι 28/50! Η Άντη αγωνίστηκε επικεφαλής στον τελικό με 96/125. Στην εξάδα του τελικού αγωνίστηκαν επίσης και οι αθλήτριες της ΣΚΟΛΕΥ Ιωάννα Χαραλάμπους (18/35), Μαρία Αρτεμίου (13/30) και Δέσποινα Τσαγγαρίδου (9/25). Στους έφηβους κέρδισε ο νεαρός Ξένιος Χατζηδάκης της ΣΚΟΛΕΥ που αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία με 105/125, ενώ ο Γιώργος Αναστασίου της ΣΚΟΛΑΡ, πέτυχε 101/125 στους έφηβους της Α’ κατηγορίας. Στη γενική κατάταξη της Β’ κατηγορίας πρώτευσε ο Πάνος Χρίστου της ΣΚΟΛΕΜ με 116/125, ενώ ο Ανδρέας Γερμανός της ΣΚΟΛΑΡ, με το νέο παγκύπριο ρεκόρ που πέτυχε (94/125), ήταν ο νικητής στους παίδες και ο Νεόφυτος Νικολάου της ΣΚΟΛΕΥ ο νικητής στο παρατράπ με 109/125. Τα τελικά αποτελέσματα του τέταρτου αγώνα τραπ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου» ήταν τα ακόλουθα: ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ 1. Νιχάτ Ακτερζί ΣΚΟΑΜ 41/50 (118/125) 2. Νικόλας Κυριάκου ΣΚΟΛΕΜ 39/50 (118/125) 3. Άδωνης Μυλωνάς ΣΚΟΛΕΥ 32/40 (122/125) 4. Ανδρέας Μακρής ΣΚΟΕΠΑ 26/35 (119/125) 5. Παύλος Κουτσόφτας ΣΚΟΛΕΥ 22/30 (116/125) 6. Γιάννης Αηλιώτης ΣΚΟΕΠΑ 12/25 (119/125) ΤΡΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 1. Ανίτα Κουκουλλή ΣΚΟΛΑΡ 29/50 (86/125) 2. Άντη Ιερείδη ΣΚΟΛΑΡ 28/50 (96/125) 3. Μισιέλ Κρυστάλλη ΣΚΟΛΕΜ 21/40 (96/125) 4. Ιωάννα Χαραλάμπους ΣΚΟΛΕΥ 18/35 (81/125) 5. Μαρία Αρτεμίου ΣΚΟΛΕΥ 13/30 (49/125) 6. Δέσποινα Τσαγγαρίδου ΣΚΟΛΕΥ 9/25 (86/125) ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 1. Πάνος Χρίστου ΣΚΟΛΕΜ 116/125 2. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΕΠΑ 112/125 3. Νεόφυτος Νικολάου ΣΚΟΛΕΥ 109/125 4. Φρίξος Ορθοδόξου ΣΚΟΛΕΥ 107/125 5. Γιώργος Πλυσής ΣΚΟΠΑΦ 106/125 6. Ξένιος Χατζηδάκης ΣΚΟΛΕΥ 105/125 ΤΡΑΠ ΕΦΗΒΩΝ 1. Ξένιος Χατζηδάκης-Β’ ΣΚΟΛΕΥ 105/125 2. Παναγιώτης Θεοδοσίου-Β’ ΣΚΟΛΕΥ 105/125 3. Γιώργος Αναστασίου-Α’ ΣΚΟΛΑΡ 101/125 4. Ιάκωβος Φλουρέντζου-Β’ ΣΚΟΛΑΡ 100/125 5. Ανδρέας Μιχαήλ-Β’ ΣΚΟΛΑΡ 98/125 6. Ηλίας Αηλιώτης- Β’ ΣΚΟΕΠΑ 91/1125 ΠΑΙΔΕΣ 1. Ανδρέας Γερμανός ΣΚΟΛΑΡ 92/125 2. Γιώργος Γρηγορίου ΣΚΟΛΕΥ 82/1125 3. Γιώργος Ιωάννου ΣΚΟΛΑΡ 75/125