Ακολουθήστε μας στο Google news

Η απολαυστική Γκλάντμπαχ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο έμεινε όμως με 10 από το 60’ λόγω ανόητης αποβολής του Πλεά, με την Λειψία να την παίζει… μονότερμα στη συνέχεια, φτάνοντας τελικά στο 2-2 στο 89’!

Με το «χορταστικό» 2-2 ανάμεσα στην Λειψία και την Γκλάντμπαχ έπεσε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στην Bundesliga, σε ό,τι αφορά στα σημερινά παιχνίδια του γερμανικού πρωταθλήματος. Τα «πουλάρια» ήταν καλύτερα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν δύο τέρματα ενώ είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να βάλουν και περισσότερα, με αποτέλεσμα οι φίλοι των γηπεδούχων να ξεσπάσουν σε αποδοκιμασίες με το σφύριγμα για την διακοπή! Ο Γκουλάτσι είπε «όχι» δύο φορές στο 6’, αρχικά στον Πλεά και εν συνεχεία στον Βεντ, στην εξέλιξη της φάσης, ενώ στο 16ο λεπτό ο Χέρμαν μπορούσε να έκανε καλύτερη επιλογή και να ανοίξει το σκορ… Τελικά, το 0-1 ήρθε για την Γκλάντμπαχ με τον Βεντ να «γεμίζει» από το δεύτερο δοκάρι και τον Πλεά να στέλνει τη μπάλα με το αριστερό στην δεξιά γωνία του ανήμπορου ν΄ αντιδράσει Γκουλάτσι, στο 24’, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική! Η αναγκαστική αλλαγή του Κράμερ με τον Στρομπλ πέντε λεπτά μετά όχι μόνο δεν πτόησε την Γκλάντμπαχ, αλλά αντιθέτως ο νεοεισελθών έβγαλε τον Τουράμ τετ α τετ με τον Γκουλάτσι, με τον Ουπαμεκανό να βάζει την προβολή τελευταία στιγμή, αποσοβώντας το 0-2 στο 34’. Ωστόσο… πεπρωμένο φυγείν αδύνατο και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χόφμαν «εξουδετέρωσε» τον Ουπαμεκανό, σουτάροντας στην δεξιά γωνία του Γκουλάτσι και πετυχαίνοντας έτσι το 0-2! Ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου «μισού», ο Βεντ βρήκε τον αμαρκάριστο Πλεά, εκείνος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Ουπαμεκανό κατάφερε να επέμβει, γλιτώνοντας τη Λειψία από το 0-3… Βλέποντας την τραγική εικόνα της ομάδας του, ο Γιούλιαν Νάγκελζμαν προέβη σε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα, ρίχνοντας στο ματς τους Σικ και Πούλσεν και δικαιώθηκε μόλις πέντε λεπτά αργότερα, έστω και από… σπόντα. Όταν ο Ουπαμεκανό σήκωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Ζόμερ βγήκε, την μπλόκαρε, αλλά προσγειώθηκε πάνω στον Ζακάρια πέφτοντας, για να την χάσει και ο Σικ να σκοράρει από κοντά, μειώνοντας σε 1-2! Τα πράγματα συνέχισαν να πηγαίνουν στραβά για τους φιλοξενούμενους, που έμειναν με δέκα παίκτες σε ανύποπτο χρόνο, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και τον Πλεά να βλέπει στην ίδια φάση δύο κίτρινες κάρτες αμφότερες για… διαμαρτυρία. Οι «ταύροι» άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά για την ισοφάριση, με τον Όλμο να κάνει ντεμπούτο μπαίνοντας στο 69’, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σικ έχασε την ευκαιρία με κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ζόμερ για το 2-2… Ο Όλμο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζόμερ στο 78’, που έπεσε στην αριστερή του γωνία κι έδιωξε με υπερένταση το δυνατό σουτ του πρώτου, ενώ η κατάληξη ήταν… ίδια μετά από τέσσερα λεπτά, με τη μπάλα να βρίσκει και στο αριστερό δοκάρι! Κι ενώ η Γκλάντμπαχ είχε καταφέρει να… αντέξει μέχρι το 89ο λεπτό, ήρθε ένα «άπιαστο» σουτ του Ενκουενκού από αριστερά έξω από την περιοχή για να φέρει τη λύτρωση για την Λειψία, που ισοφάρισε σε 2-2! Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής Παρασκευή, 31/1 Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 0-0 Σάββατο, 1/2 Μπορούσια Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 5-0 (13’ Σάντσο, 18’, 76’ Χάαλαντ, 68’ Ρόις, 70’ Βίτσελ) Χόφενχαϊμ-Λεβερκούζεν 2-1 (23’ Κράμαριτς, 65’ Σκοβ - 11’ Ντιαμπί) Φορτούνα Ντίσελντορφ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (78’ Αϊχάν - 90+3' Τσάντλερ) Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (45’ Ζούστε - 8’ Λεβαντόφσκι, 14’ Μίλερ, 26’ Τιάγκο) Άουγκσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (67’ Νίντερλεχνερ, 82’ Βάργκας - 23’ αυτ. Γιεντβάι) Λειψία-Γκλάντμπαχ 2-2 (50’ Σικ, 89’ Ενκουενκού - 24’ Πλεά, 35’ Χόφμαν) Κυριακή, 2/2 Κολωνία-Φράιμπουργκ (16:30) Πάντερμπορν-Βόλφσμπουργκ (19:00) Η επόμενη αγωνιστική (21η) Παρασκευή, 7/2 Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ (21:30) Σάββατο, 8/2 Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ (16:30) Βέρντερ Βρέμης-Ουνιόν Βερολίνου Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ Σάλκε-Πάντερμπορν Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπορούυσια Ντόρτμουντ (19:30) Κυριακή, 9/2 Γκλάντμπαχ-Κολωνία (16:30) Μπάγερν Μονάχου-Λειψία (19:00) Πηγή: sport-fm.gr