Του έκοψε βαθμούς… και «μπουρλότο» στην κορυφή!

110

Σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε πολλά νεύρα, ένταση, εκνευρισμό και έντεκα κίτρινες κάρτες, ο ΑΠΟΕΛ και η Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

Το παιχνίδια από το πρώτο σφύριγμα μέχρι το τελευταίο είχε αρκετό σασπένς, και κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων αμείωτο.

Το  αποτέλεσμα του αγώνα δεν αφήνει κανένα ικανοποιημένο στο στρατόπεδο του ΑΠΟΕΛ.

Μπορεί οι «γαλαζοκιτρίνοι», να είναι στην πρώτη θέση και να παραμένουν πρώτο φαβορί για τον τίτλο, αλλά μετά από τους δύο χαμένους βαθμούς με την «Κυρία», δίνει την δυνατότητα στον Απόλλωνα και ΑΕΚ να μειώσουν εκ νέου τις αποστάσεις από την κορυφή, και να κάνουν την μάχη του τίτλου να μοιάζει σαν θρίλερ.

Το παιχνίδι

Πολλά φάουλ… κακό θέαμα και γκολ

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά στο ντέρμπι με την Ανόρθωση , όμως η ομάδα που δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι ήταν η «Κυρία» στο 8ο λεπτό.  Ο Καλό έκανε το γύρισμα όμως ο Λάγο πρόλαβε τον Καμπρέρα πριν φανεί επικίνδυνος.

Από το δεκάλεπτο και μετά τα νεύρα η ένταση, ο εκνευρισμός και τα πολλά φάουλ συνέθεταν το σκηνικό στο ντέρμπι, κάτι που δεν μας επέτρεψε να δούμε καλό ποδόσφαιρο.

Μέχρι το 30ο λεπτό δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο, με τους φιλοξενούμενους όποτε πλησίαζαν την  περιοχή του Βάτερμαν φαίνονταν αρκετά απειλητικοί.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» από πλευράς τους δημιούργησαν δύο καλές φάσεις στο 31ο και στο 34ο λεπτό. Στην πρώτη φάση ο Μπερτόλιο έκανε την σέντρα, ο Καμπρέρα πήγε να απομακρύνει με πισινή κεφαλιά και λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κόπριβετς.  Στη δεύτερη καλή προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ, ο Κάνιας δεν ήταν τόσο εύστοχος με το κεφάλι.

Εκεί που οι γηπεδούχοι πήγαν να ανεβούν ψηλά και να ασκήσουν πίεση στην Ανόρθωση, ήρθε η φάση του 36ου λεπτού όπου η «Κυρία» βρήκε δίχτυα. Ο Καμπρέρα έκανε την κεφαλιά, ο Βάτερμαν απέκρουσε, και εν συνεχεία της φάσης ο Καλδερόν κατάφερε με το κεφάλι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ.

Δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο  να βάλει ένα τέρμα το οποίο θα τον ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Στο 54ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μια καλή ευκαιρία όμως ο Μιλάνοφ ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Με την πάροδο του χρόνου δεν άλλαξαν τα πράγματα με την ομάδα του Ρόνι Λέβι να ταμπουρώνεται πίσω στην άμυνα της  προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Ο Κρίστιανσεν τελικά αποφάσισε από το 67ο λεπτό να τα παίξει όλα για όλα αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντε Καμάργο στην θέση του Λάγο.  Δύο λεπτά αργότερα η πίεση του ΑΠΟΕΛ άρχισε νε επιφέρει καρπούς αφού στο 69ο λεπτό ο Πιέρος Σωτηρίου ανάγκασε τον Κόπριβετς να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση και στο 73’ κατέγραψαν άλλη μια φάση με τον Βάντερ να εκτελεί φάουλ και η μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι.  Στο 79ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Γιαννούλη με τους «Γαλαζοκίτρινους» να ήταν σωστοί αφού η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι υπήρχε παράβαση.

Τελικά η πίεση του ΑΠΟΕΛ επέφερε καρπούς στο 87ο λεπτό. Ο Βάντερ εκτέλεσε κόρνερ και ο Γιαμπερέ πιο ψηλά από όλους κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό του Ιαν Κόπριβετς.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή όμως το  σουτ του Ντε Καμάργκο στο 95ο λεπτό βρήκε το δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Γιαμπερέ, Λάγο (67′ Ντε Καμάργκο), Αρτυματάς (46′ Εμπεσίλιο), Κάνιας, Γιαννιώτας (24′ Μπαράλ), Βάντερ, Μπερτόλιο, Πιέρος

Ανόρθωση: Kόπριβετς, Γκάμπριελ, Καλντερόν, Ερέρο, Γιαννούλης, Σεχού, Μίτροβιτς, Ράγιος (96′ Αριστοτέλους), Ολιβέιρα, Καλό (66′ Οικονομίδης), Καμπρέρα (80′ Άλβες)

Κίτρινες: Βάντερ, Αρτυματάς, Μιλάνοφ (2η), Κάνιας / Σεχού (2η), Καμπρέρα (2η), Ράγιος, Μίτροβιτς, Καλό (2η), Γκάμπριελ (2η), Γιαννούλης