Τους… έμεινε η προσπάθεια και ο βαθμός

37

Από ένα γκολ σημείωσαν Εθνικός Άχνας και Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών, στο μεταξύ τους παιχνίδι στο Δασάκι, για την 6η αγωνιστική της β΄ φάσης του πρωταθλήματος, έτσι πήραν και από ένα βαθμό στη μάχη που δίδουν οι δύο ομάδες στο β΄ γκρουπ εξάδας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Λιάσου Λουκά, μιας και στο 13ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.  Ο Μανογιάν με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πρότσεκ.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν για τα καλά το προβάδισμα, έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ενώ στο 37΄ έγινε η μεγάλη αμφισβητούμενη φάση της αναμέτρησης.

Ο Ντόπνιακ έκανε την κεφαλιά, με τον Καϊρίνο να αποκρούει, στην επαναφορά σουτάρει ο ίδιος παίκτης σούταρε με τον Κύπριο πορτιέρο να διώχνει, αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.  Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά με τις φωνές από τους γηπεδούχους.

Ακολούθως, ήρθε μία 8λεπτη διακοπή μιας και τραυματίστηκε ο βοηθός διαιτητής, Εγγλέζου, και το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς παρουσία τέταρτου διαιτητή, μιας και η Αγγέλα Κυριάκου πήρε τη θέση του.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει.  Στο 56ο λεπτό ο Κρατσούνοφ με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι στη συνέχεια «άναψε» για τα καλά, η μπάλα ανεβοκατέβαινε στα δύο καρέ, εντούτοις, στο τέλος, έφυγαν και οι δύο με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Εθνικός: Πρότσεκ, Στόϊτσεφ, Αρέστη (62′ Αράμπαλ), Φιλίποφ, Κυπριανού (83΄ Κιπιάνι), Πιντσέλι, Ιλουρίτζε (52′ Ενέσκου), Κρατσούνοφ, Ντόμπνιακ, Κατσαράβα, Ζελάγια

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Βοσκανιάν, Όστοϊτς, Λοκόμπε, Δημητρίου, Μανογιάν (62΄ Πασέκ), Μπόλιανετς, Σάλιακας, Αντάμοβιτς, Βαττής (74΄ Μπάρμπαρο), Όρντος (89΄ Σταύρου)