Πήρε το «αιώνιο» ντέρμπι και την πρωτιά από τα 11 βήματα!

5

Ο ΑΠΟΕΛ με δυο γκολ από τα έντεκα βήματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να επικρατήσει στο «αιώνιο» ντέρμπι με 2-1. Η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει στο 87 με γκολ-πλασέ του Ντάρμπισαϊαρ.

Α΄ Ημίχρονο:

Το ντέρμπι ξεκίνησε αρκετά δυνατά με τις δυο ομάδες να θέλουν να κάνουν το παιχνίδι τους. Η πρώτη ευκαιρία θα ρθει μόλις στο 6΄ μετά από σουτ του Μιλάνοφ, ο Μπαράλ έκανε την προβολή εξ επαφής αλλά αστόχησε.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή το πρώτο 20λεπτό χωρίς όμως κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 22΄ νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ όταν ο Παναγή έκανε ασταθή απόκρουση, όμως ο Σωτηρίου δεν κατάφερε να κάνει το 1-0.

Στο 25′ ήρθε ακόμη μια ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους με σουτ του Μπαράλ αυτή την φορά, όμως ο Παναγή βρισκόταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία για την Ομόνοια ήρθει στο 28΄ μετά από ωραία ενέργεια του Δημητρίου, ο τελευτάιος έδωσε στον Κλέιτον όμως το σουτ του κόντραρε στον Γιαμπερέ. Στην συνέχεια της φάσης ο ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Βάντερ έκανε σουτ από δεξιά, όμως ο Παναγή ήταν και πάλι εκεί να διώξει σε κόρνερ.

Στο 30΄ νέα χαμένη ευκαιρία από τον ΑΠΟΕΛ με τον Γιαμπερέ, ο οποίος μετά την εκτέλεση κόρνερ με δυο προσπάθειες δεν καταφέρνει να σκοράρει

Τελικά η πίεση του ΑΠΟΕΛ έφερε καρπούς στο 43′ όταν ο Μασιάς σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Ντέρμπισαϊαρ μέσα στην περιοχή, και ο Σωτηρίου ευστόχησε διαμορφώνοντας το 1-0. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι σκόραραν και δεύτερο γκολ, πάλι με πέναλτι, αυτή την φορά για ανατροπή του Σοϊλέδη στον Μπαράλ. Ο τελευταίος πήρε την μπαλα και ευστόχησε με λόμπα κάνοντας το 2-0.

Β΄ ημίχρονο:

To δεύτερο ημίχρονο δεν θύμιζε σε τίποτα το πρώτο μέρος του αγώνα, αφού ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι διατηρώντας τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας μακριά από την εστία του Βάτερμαν, ενώ οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν φάσης ώστε να απειλήσουν τον Ολλανδό.

Οι πρώτη αξιόλογη φάση θα έρθει στο 62΄, όταν το σουτ του Εφραίμ αποκρούει σε κόρνερ ο Παναγή. Η επόμενη φάση θα καταγραφεί στο 84, όταν μετά από κεφαλιά του Σοϊλέδη η μπάλα κτύπησε στο κεφάλι του Γιαμπερέ και πέρασε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα στο 87′ η Ομόνοια ξαναμπήκε στο παιχνίδι όταν ο Ντάρμπισαϊαρ κέρδισε τους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ και τον Βάτερμαν και με πλασέ έκανε το 2-1.

ΑΠΟΕΛ: Bάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Γιαμπερέ, Ιωάννου, Μοράις, Κάνιας (69′ Εμπεσίλιο), Εφραίμ (79′ Αλωνεύτης), Βάντερ, Μπαράλ, Σωτηρίου (58′ Ντε Καμάργκο)

Ομόνοια: Παναγή, Δημητρίου (90′ Αζίζ), Βύντρα, Κατελάρης (55′ Φλορέσκου), Σοϊλέδης, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον, Χριστοφή, Ρουσιάς (65′ Κύπρου), Ντέρμπισαϊαρ