Η μάχη στο «ΠΑΠ» δεν ανέδειξε νικητή

5

Ένα αρκετά καλό παιχνίδι είχαμε το απόγευμα της Κυριακής στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Η Ανόρθωση και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0.

Ο Απόλλωνας στο 16ο λεπτό έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές , όμως αμύνθηκε σωστά και προσπάθησε στην κόντρα να βάλει ένα γκολ.

Απ την άλλη η Ανόρθωση είχε την κατοχή 60% όμως ήταν ανούσια, και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Βάλε, άλλωστε αυτό φαίνεται και από τα στατιστικά του παιχνιδιού αφού ο Απόλλωνας έκανε διπλάσιες φάσεις από την Ανόρθωση 8 με 4.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Ανόρθωση μπορεί να νιώθει απ την μια ικανοποιημένη που διατήρησε το αήττητο της, αλλά απ την άλλη απογοητευμένη που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Απόλλωνα έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα.

Όσο για τον Απόλλωνα, το πάλεψε αρκετά με δέκα ποδοσφαιριστές, μπορούσε στο τέλος της ημέρας να φύγει και με το «διπλό» αν η ευκαιρίες που βρήκε στο δεύτερο ημίχρονο γίνονταν γκολ. Ο Απόλλωνας μετά από αυτό το 0-0 έχασε έδαφος, αφού η διαφορά από την 1η θέση και τον ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε.

Το παιχνίδι

Ξεκίνημα με φάσεις

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού στα πρώτα τρία λεπτά, καταγράψαμε από μια καλή φάση για την κάθε ομάδα. Στο 1ο λεπτό ο Απόλλωνας ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με τον Σέρτζιο να κάνει την σέντρα και τον Πίεχ, να πιάνει το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε εκτός. Στο 3ο λεπτό ήταν σειρά της Ανόρθωσης να δημιουργήσει ευκαιρία στο παιχνίδι, ο Ολιβέϊρα εκτέλεσε φάουλ, με τον Σιβού να κάνει την κεφαλιά, και να περνάει εκτός.

Καλός ρυθμός

Ο ρυθμός του παιχνιδιού, ήταν από την αρχή αρκετά καλός, με την μπάλα να ανεβωκατεβαίνει συνεχώς σε όλο το γήπεδο. Η τακτική των «γαλάζιων» φαινόταν ξεκάθαρα στο παιχνίδι, αφού πίεσαν την Ανόρθωση, και την δυσκόλεψαν να κάνει το παιχνίδι της. Μάλιστα στο 10ο λεπτό η πίεση αυτή έφερε νέα φάση για τον Απόλλωνα, ο Πίεχ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σιβού, έκανε το σουτ, όμως ο Κόπριβετς με διπλή επέμβαση είπε όχι.

Αλλαγή δεδομένων στο παιχνίδι

Εκεί που ο Απόλλωνας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, κρατούσε μπάλα, και πίεζε, ήρθε η φάση του 16ου λεπτού με τον Σεμέδο, να κάνει σκληρό φάουλ στον Σάντος, και τον διαιτητή της αναμέτρησης, τον Χρίστο Νικολαϊδη να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Δοκάρι για την Ανόρθωση

Η αποβολή του Σεμέδο, άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι, η Ανόρθωση κέρδισε μπάλα, και μέτρα μέσα στο γήπεδο. Η «Κυρία» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε, όμως οι ευκαιρίες που έφτιαξε δεν έγιναν γκολ. Στο 26ο λεπτό η ομάδα του Λέβι έφτασε κοντά στο γκολ με τον Καλό, να πιάνει ένα σουτ αλλά να σημαδεύει το δοκάρι του Βάλε. Δύο λεπτά αργότερα ο Σάντος έπιασε ένα πάρα πολύ καλό σουτ, όμως ο Βάλε είπε εντυπωσιακά όχι.

Φινάλε με ευκαιρία

Μπορεί η Ανόρθωση να έπαιζε με ποδοσφαιριστή περισσότερο, όμως ο Απόλλωνας δεν τα έβαλε ποτέ κάτω. Οι «γαλάζιοι» εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Ράγιος, με τον Πίεχ, να κερδίζει μπάλα, ο Πολωνός την έδωσε στον Μπεντόγια, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης, πέρασε τον Κόπριβετς, έκανε την σέντρα όμως ο Πέδρο από δύσκολη θέση, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό με το κεφάλι.

Το τελευταίο σφύριγμα του κ.Νικολαϊδη, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, δεν άφησε ικανοποιημένη την Ανόρθωση κυρίως, αφού με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ.

Δεύτερο ημίχρονο

Θέλησε να χτυπήσει με Γκιέ

Ο Σωφρόνης Αυγουστή, θέλοντας να φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πέρασε στην θέση του Πίεχ τον Άμπραχαμ Γκίε. Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν καταγράψαμε κάτι το αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Απόλλωνα να αμύνεται και να προσπαθεί στην αντεπίθεση, απ την άλλη η Ανόρθωση έβαζε αρκετή πίεση, χωρίς όμως να πετύχει κάτι το ουσιαστικό.

Ισορρόπησε ο Απόλλωνας

Όσο περνούσε ο χρόνος και τα λεπτά, ο Απόλλωνας ισορροπούσε τον αγώνα. Η Λεμεσιανή ομάδα, κράτησε μπάλα, και έδειξε ικανή με παίκτη λιγότερο να πετύχει το γκολ και την νίκη. Απ την άλλη η «Κυρία» η αγωνιστική της εικόνα δεν ήταν αρκετά καλή.

Ευκαιρία με Άλεξ

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που προς το τέλος του παιχνιδιού, προσπάθησε να πετύχει το γκολ. Στο 83΄ ο Άλεξ Ντα Σίλβα, πήρε την μπάλα πλαγιοκόπησε, έκανε το σουτ, όμως ο Κόπριβετς, μπλόκαρε σταθερά κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, και το τέλος του παιχνιδιού, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 0-0. Σίγουρα το αποτέλεσμα δεν αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη, απ την μια ο Απόλλωνας έχασε έδαφος, από την κορυφή του πρωταθλήματος, κι απ την άλλη η Ανόρθωση μπορεί να μέμφεται τον εαυτό της, αφού με αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη απέναντι στον Απόλλωνα.

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Σεχού, Ερέρο, Σάντος, Βίκτορ, Μίτροβιτς, Ράγιος, Ολιβέιρα (61’Κολούνγκα), Καρλίτος (40’Καμπρέρα), Άλβες.

Απόλλωνας: Βάλε, Σέρτζιο, Βινίσιους, Χάμπος, Βασιλείου, Σεμέδο, Μπεντόγια (83’Ρέινολντς), Πέδρο, Παπουλής (29’Πελαγίας), Ντα Σίλβα, Πίεχ (46’Γκιέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ολιβέιρα, Βίκτορ, Ερέρο – Μπεντόγια, Χάμπος, Ρέινολντς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Σεμέδο.