Η άσπρη βούλα των πέναλτι έδωσε το νικητή στο Τσίρειο

6

Σε ένα παιχνίδι, όπου όλα τα γκολ σημειώθηκαν από την άσπρη βούλα του σημείου του πέναλτι, ο Άρης κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 3-1 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος πρώτης κατηγορίας.

Τα τρία εξ αυτών των τερμάτων σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, από το 14ο λεπτό μέχρι το 32ο δόθηκαν τα τρία πέναλτι, εκ των οποίων τα δύο για τους γηπεδούχους.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μάρτινς.

Γρήγορη η αντίδραση για τους φιλοξενούμενους και με τον ίδιο τρόπο, ο Πιντσέλι στο 18ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι έκανε το 1-1.

Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο εστίες με καλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Εντούτοις, ο Άρης ήταν αυτός που χαμογέλασε και πήρε εκ νέου προβάδισμα. Ο Μάρτινς στο 32ο λεπτό με νέο εύστοχο κτύπημα πέναλτι έκανε το 2-1, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός είχε καλές φάσεις για να ισοφαρίσει, αλλά ο Άρης πιο ψύχραιμος κατάφερε και «σκότωσε» το παιχνίδι με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μάρτινς στο 84ο λεπτό.

Μία νίκη για τον Άρη που τον ανεβάζει βαθμολογικά και φέρνει τον Εθνικό Άχνας να είναι κοντά στις ομάδες που θα διεκδικήσουν μέχρι τέλος την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Άρης (Νικόλας Μαρτίδης): Γιαννακόπουλος, Παχίπης, Μενέντες, Θεοφίλου, Γιούσεφ, Μάρτινς, Σκούρτης, Ευσταθίου, Μαραγκουδάκης, Ράσμους, Φράγκος.

Εθνικός Άχνας (Βάλντας Ιβανάουσκας): Πρόσεκ, Στόιτσεφ, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χατζηβασίλης, Κυπριανού, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου, Κρατσούνοφ, Ντόβμπνια, Ζελάγια.