«Διπλό» ελπίδας για την ΑΕΚ (video)

116

Με ένα γκολ του Τρουγιόλς και με ένα αυτογκόλ του Κατέλαρη η ΑΕΚ κατάφερε να δραπετεύσει από το Γ.Σ.Π με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπορεί να μην ήταν καλύτεροι στο ντέρμπι με την Ομόνοια, και με δόση τύχης κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη, διατηρώντας τις ελπίδες τους στην μάχη που κάνουν για την κατάκτηση του τίτλου.

Δυσκολεύουν τα πράγματα για την Ομόνοια, καθώς μετά την ήττα της αυτή παρέμεινε στην 5η θέση, και αν η ΑΕΛ καταφέρει να πάρει την νίκη στο αυριανό Λεμεσιανό ντέρμπι τότε η έξοδος για την Ευρώπη θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο.

Το παιχνίδι

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Γ.Σ.Π με τα λάθη στον χώρο του κέντρου να κυριαρχούν και από τις δύο ομάδες. Στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού καταγράψαμε την πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, ο Ντάρμπισαιρ έκανε την σέντρα και ο Κλέιτον με προβολή προσπάθησε να ανοίξει το σκορ νωρίς στον αγώνα.

Πρώτη φάση και γκολ

Την πρώτη της καλή φάση που βρήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι κατάφερε να την κάνει γκολ στο 10ο λεπτό.  Συγκεκριμένα ο Λαμπάν έκανε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας των «τριφυλλοφόρων», και ο Τρουγιόλς ο οποίος βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή του Παναγή κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο Γ.Σ.Π.

Υπεροχή και γκολ

Μετά το γκολ δεν άλλαξε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με την Ομόνοια να έχει μια ελαφριά υπεροχή, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες. Στο 27ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Κλέιτον. Ο Μαργκάσα έκανε ένα παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος μέσος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ…

Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού θα όδευε προς την λήξη του χωρίς την μεγάλη φάση, εν τέλει ήρθε η φάση του 43ου λεπτού όταν ο Φλοριάν Τολεμές κέρδισε πέναλτι από τον Σοϊλέδη. Ο Γάλλος επιθετικός ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, όμως ο Παναγή «απογειώθηκε» και αποσόβησε το γκολ.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καθόλου καλός, και οι φάσεις στο παιχνίδι ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Για να δούμε κάποια αξιόλογη φάση έπρεπε να φτάσουμε στο 64ο λεπτό. Ο Χριστοφή έκανε την σέντρα, ο Κλέιτον έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χουάν Πάμπλο.

Δώρο από τον Κατελάρη

Στο 75ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να μπει ξανά σε θέση οδηγού μετά από μια πολύ περίεργη φάση. Ο Κατελάρης έκανε με το κεφάλι γύρισμα προς τα πίσω στον Παναγή, ο πορτιέρο της Ομόνοιας δεν εκτίμησε καλά την φάση, και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδα του.

Το τελικό σφύριγμα του Λεόντιου Τράττου βρήκε την ομάδα της ΑΕΚ, να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τον τίτλο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Δημητρίου (84’Μπρέβελντ), Σοϊλέδης (46’Καρλίτος), Φλορέσκου, Κατελάρης, Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (79’Αζίζ), Χριστοφή, Κύπρου, Ντάρμπισαϊαρ.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαμπάν (72’Μπόλιεβιτς),  Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τέτε (68’Χαραλαμπίδης), Φλοριάν (80’Μυτίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σοϊλέδης (2η) – Ακοράν, Λαμπάν (2η).